2017 & 2016

2017

·  2nd Place Team finish at 2017 Zone 2 Championships Meet.

·  3rd Place Team finish at 2017 Phoenix Winter Invitational Meet.

·  Terrapin 2017 Zone 2 All Star Development Team Members

-          Akshitha Kannan 9-10 Girls

-          Lilly Struempf 9-10 Girls

-          Maile Andresen 13-14 Girls

-          Gaborka Skov 8 & Un Boys

-          Davidka Skov 9-10 Boys

·  3rd Place Team finish at 2017 Iowa Senior Section Championships Meet.

·  Lilly Struempf 9-10 Girls High Point Winner at 2017 Short Course Far Western Championships.

·  NCS High School Championships 2017

-          Over 30 qualifiers from Senior Development & Senior Groups

-          24 top 16 finalists

-          Alexei Sancov 200 & 500 free champion

·  2nd Place Team finish at LC Clovis Arena Grand Challenge Senior Meet.

·  4th Place Team finish at Long Course Far Westerns.

·  7th Place Men’s Team finish at 2017 LC Junior Nationals

·  10th Place Combined Team finish at 2017 LC Junior Nationals

·  Emily Lo Top 8 finish in 200 Breast at 2017 LC Junior Nationals

·  Andre Minakov 2nd place finish in 50 fly at World Junior Championships

·  Alexei Sancov broke World Junior Record in 200m Free, and 200m Free Pacific Record

·  Terrapin 2017 Western Zone All Star Team Members

-          AJ Fong (11-12 boys), Maile Andresen (13-14 girls)

·  2016-2017 Scholastic All-American Team Members

-          Jessica Larson, Skyler Liu, Sasha Liu

·  Pacific Swimming Awards

-          “Swimmer of the Year” finalists; Emily Lo, Andre Minakov and Alexei Sancov

-          “Race of the Year” finalists; Lilly Struempf, Alexei Sancov and Andrei Minakov

-          “Relay of the Year” finalists;  13-14 Boys 400m Medley Relay Team of Pavel Alovatki, Adrian Dulay, Devin Masongsong, Will Nagle and Senior Boys 800m Free Relay Team of Alexei Sancov, Nathan Barsanti, Will Nagle, Andrew Rodriguez.

-          “Outstanding Swimmer (short course)” finalist; Lilly Struempf

-          “Outstanding Swimmer (long course)” finalist; Alexei Sancov

-          “Coach of the Year” finalists; Doug Reed (age group) and Ray Mitchell (senior)

2016

·  2016 Pacific All Star Team- Matt Fetterman.

·  Zone 2 Champs 2016

-          4th place team. 

-          High Point Winners; Matt Fetterman 13-14 boys, Emily Lo 15-16 girls, Jordan Fetterman 15-16 boys.

·  2016 Zone 2 All Star Development Team

-          Larwence Thomas 9-10 boys

-          Devin Masongsong 13-14 boys

-          Anthony Vizental 13-14 boys

·  NCS High School Championships 2016 

-          20 Top 8 finalists

-          Terrapin swimmers represented in top 16 finals for every event

-          2 NCS Event Champions- Max Bottene 100 Free, Samantha Coloma 100 Back.

·  Adonis Thomas Selected to the 2016 Western Zone Diversity and Inclusion Camp.

·  1st Place Team finish at 2016 LC Clovis Arena Grand Challenge Senior Meet.

·  4th Place Team finish at 2016 LC Far Western Championships.

·  4th Place Team finish at 2016 USA Swimming Futures Championship Meet. 

·  2016 Western Zone All Star Team- Adrian Dulay 13-14 boys.

·  2016 North American Challenge Cup Team

-          AJ Fong 11-12 boys

-          Adonis Thomas 15-16 boys

-          Matt Fetterman 15-16 boys.

·  Terrapin- Pacific Swimming Records;  

-          13-14 Boys 400 Meter Medley Relay- Garrick Coloma, Danila Liktin, Andrei Minakov, Devin Masongsong

-          Andrei Minakov-  50 meter free 24.14, 100 meter free 52.12, 100 meter fly 54.04

·  6th Place Team finish at 2016 14 & Un Winter Junior Olympic Championship Meet.

·  7th Place Team finish at USA Swimming 2016 Winter Junior National Championships.

·  4th Place Team finish at 2016 CA/NV Senior Sectional Championships.

·  Andrei Minikov set 3 new Pacific Swimming Records for 13-14 boys at 2016 Short Course Winter Junior Nationals- 50 free 20.80, 100 free 45.28, and 100 fly 47.78.